W erze pandemii i zdalnego nauczania zapominamy o tym, jak ważny jest nasz wzrok. Jak o niego dbać i skąd czerpać informacje na ten temat? Ekspertami w tym temacie są z pewnością finaliści tegorocznych Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych.
22 marca 2022 r. na Uniwersytecie Opolskim odbył się finał oraz półfinał Ogólnopolskich Igrzysk Optycznych. Miały one zachęcić uczestników do szerzenia wiedzy na temat higieny wzroku.
Igrzyska skierowane były do uczniów szkół średnich. W pierwszym etapie wzięło udział 127 osób z 38 szkół z całej Polski, do półfinału dostało się 30, a do finału 5 uczniów. Zwycięzcą został Aleksander Pizoń, który udzielił nam krótkiego wywiadu:
Nagrody finansowała firma Fielmann, a co więcej, finaliści konkursu otrzymali Złoty Indeks Uniwersytetu Opolskiego, który zapewnia miejsce na studia na naszej Uczelni, co oznacza, że nie trzeba brać udziału w konkursie świadectw.
Konkurs umożliwił uczniom uzyskanie cennych informacji na temat narządu wzroku, ale też studiów – optyki okularowej z elementami optometrii, ponieważ w organizacji wydarzenia pomagali studenci tego kierunku.
O wydarzeniu opowiada Agnieszka Bartecka – koordynatorka kierunków w Instytucie Fizyki oraz tegorocznych Igrzysk Optycznych.
Wypowiedziała się także o kierunku „Optyka z elementami optometrii” na Uniwersytecie Opolskim, o jego formie i perspektywach z nim związanych.
Studentka I roku, Aleksandra Maciek, dzieli się spostrzeżeniami na temat możliwości związanych ze studiowaniem optyki okularowej z elementami optometrii w Opolu.
Niezwykle barwnym i poruszającym momentem spotkania był występ chóru Dramma per musica, który wzruszył widownie. Do tego koncertu w trakcie swojego wykładu odnosiła się Justyna Nater, która weszła na scenę tuż po zejściu chóru. Blogerka w bardzo luźny i przystępny sposób opowiadała między innymi o domowych metodach dbania o wzrok czy obalała popularne mity związane z oczami.
Bartek Świerczyński, przedstawiciel firmy Fielmann opowiada o współpracy z Uniwersytetem Opolskim, dlaczego szerzenie wiedzy o optyce jest konieczne oraz o tym jak duże jest w Polsce zapotrzebowanie na optometrystów.
Atrakcją dla wielu z pewnością była możliwość wykonania badania wzroku, o którym opowiada Kornelia Koj.
Aleksandra Langier, Marcel Warowicki
Fot.: Filip Cierpisz