Każdego dnia o 18:00 Kino Meduza w Opolu zaprasza na Flow — poruszający, pełen emocji film, który zabierze Was w niezapomnianą przygodę, niczym siły natury, które kierują losem jego bohaterów.

“Flow” to historia kota, który podczas powodzi znajduje schronienie na starej łódce (wkrótce dołączają do niego pies, lemur, kapibara i ptak, wspólnie próbując przetrwać w nowym, nieprzewidywalnym świecie). Premiera tego dzieła miała miejsce podczas zeszłorocznego festiwalu w Cannes, a jego produkcja zajęła pięć i pół roku. Aby jak najlepiej oddać zachowania zwierząt, studiowano je w różnych ogrodach zoologicznych, między innymi w Japonii. Do filmu skomponowanych zostało siedem godzin muzyki, z których następnie wykorzystano 50 minut. Poza kotem głównego dźwiękowca, aktorami głosowymi zostały także inne prawdziwe zwierzęta, choć nie zawsze grając własne gatunki – obniżony odgłos tygrysa posłużył za dźwięk wieloryba, a kapibarą został malutki wielbłąd.

Film, oprócz tego, że stał się największym przebojem kasowym w historii łotewskich kin, zdobył także Złoty Glob 2025 za Najlepszy Film Animowany i następnie Oscara w tej samej kategorii podczas 97. gali Academy Awards. Flow zapisał się w historii jako pierwszy film z kontynentalnej Europy, który zdobył tę statuetkę — i to bez wsparcia żadnego dużego dystrybutora. Narodowa duma z sukcesu (w tym m.in. emisja pamiątkowych znaczków pocztowych) jest tym większa, że to pierwszy film pochodzący z tego nadbałtyckiego kraju, który zdobył nominację i nagrodę w jednej z tych dwóch największych kategorii świata kina. To także największy jak dotąd sukces filmu stworzonego przy użyciu open-source’owego oprogramowania Blender.

Zapytaliśmy biuro kina o dodatkowe informacje:

– Kinematografia łotewska ma się dobrze. Także był jeden film animowany – Jakub, Mimmi i gadające psy (Jacob, Mimmi and the Talking Dogs). To był taki wcześniejszy film dla najmłodszych. Natomiast Flow to jest animacja. Film animowany nie oznacza, że to jest film dla dzieci. To nie jest tak, że dzieci będą się nudzić na tym filmie, ale zdarza się, że na przykład w kinach grali ten film rano, tylko na pokazach dla dzieci, w weekendy. My gramy go też wieczorem, dlatego że to jest film dla całych rodzin, dla dorosłych – to jest bardzo poważna animacja, bardzo wzruszająca. Dlatego zapraszamy serdecznie i gorąco wszystkich. Tu nie ma ograniczeń. Nie ma tutaj żadnych problemów językowych, dlatego że film posiada tylko odgłosy natury, naturalne odgłosy. Czyli nie ma tam żadnej ścieżki dialogowej, żadnej ścieżki językowej. A jeśli chodzi o koty – były w Polsce cztery takie duże, dmuchane koty, naprawdę duże, no i jeden z nich trafił do nas z Wrocławia. I my mamy też tymczasowy dom dla kotów w kinie. Taka sytuacja była też z filmem Pies i Robot (Robot Dreams), dokładnie w zeszłym roku, o tej porze roku. I Pies i Robot to był film jak najbardziej dla dorosłych widzów. Zrobiono kampanię dla dzieci, jakieś ścianki powystawiano, natomiast film opierał się na historii reżysera – o utraconym związku, o stracie. I dla niektórych dzieciaków to było jeszcze emocjonalnie nie do udźwignięcia. Mimo tego, że to była piękna animacja i pięknie zrobiona technicznie. My teraz też mamy Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA i rano mamy filmy dla dzieci, taki konkurs „Dzieci mają głos”. Natomiast wieczorem mamy konkurs dla dorosłych – taką animację 18+. Dzisiaj na przykład są animowane wideoklipy i animowane fraszki. No i tutaj dorośli widzowie głosują na najlepsze filmy animowane. – odpowiedział nam jeden z pracowników.

 

Według strony internetowej kina, Flow będzie wyświetlane do połowy maja – co daje wszystkim zainteresowanym, również studentom, wystarczająco dużo czasu, by zobaczyć ten wielokrotnie nagradzany film na dużym ekranie. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w jednym z nadchodzących seansów.

Benjamin Golletz

Fot. Dream Well Studio